Projekt „Dni dla Somalii”

Zakończyliśmy realizację projektu „Dni dla Somalii”, dofinansowanego w ramach programu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu”.

Projekt „Dni dla Somalii”, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i liceum, składał się z serii warsztatów:

– bębniarskich (gra na djembe),

– tanecznych (taniec afro),

– konstruowania instrumentów muzycznych (budowa kija deszczowego).

Warsztaty odbyły się w Centrum Kultur Świata pod okiem instruktorów – artystów ze Strefy Rytmu. Miały one na celu pozyskanie nowych artystycznych umiejętności i dzielenie się nimi z rówieśnikami!

Finałowym wydarzeniem było spotkanie, które miało miejsce 28 stycznia w siedzibie Fundacji dla Somalii. W spotkaniu wzięli udział zarówno uczestnicy warsztatów artystycznych, jak i inni goście, w tym Somalijczycy mieszkający w Warszawie.  W programie spotkania znalazła się prezentacja na temat sytuacji w Somalii, którą wygłosił prezes naszego Stowarzyszenia – Elmi Abdi. Została ona poprzedzona pokazem krótkometrażowego filmu dokumentalnego podejmującego kwestie opieki zdrowotnej i szpitali w Somalii. Podczas spotkania uczestnicy mieli również okazję spróbować tradycyjnych i współczesnych dań kuchni somalijskiej.

Mamy nadzieję, że wzięcie udziału w warsztatach artystycznych o tematyce afrykańskiej, zapoznanie się z różnymi aspektami kultury somalijskiej (społeczeństwo, kuchnia) oraz spędzenie czasu i integracja z Somalijczykami podczas spotkania, było cennym doświadczeniem, które przybliżyło bogatą kulturę Somalii i zwróciło uwagę na region Rogu Afryki.

Dziękujemy Wam serdecznie za uczestnictwo w projekcie! Liczymy na kolejne ciekawe spotkania z Waszym udziałem i wspólne inicjatywy!

Dostępna jest również publikacja na temat naszego projektu wraz z płytą CD dokumentującą przebieg Dni dla Somalii! Materiał skierowany jest do młodzieży i nauczycieli, którzy sami chcieliby spróbować sił w realizacji projektu z zakresu edukacji międzykulturowej i globalnej! Zapraszamy do kontaktu w celu pozyskania publikacji!

Zapraszamy do odwiedzenia Galerii i zobaczenia relacji z projektu na Facebook’u