Język somalijski

Język somalijski (somali) to jeden z najważniejszych języków kuszyckich z rodziny języków afroazjatyckich. Używany jest głównie w Somalii, gdzie stanowi język urzędowy (wraz z arabskim) oraz w Somalilandzie, we wschodniej Etiopii, Dżibuti oraz Kenii. Szacuje się, że posługuje się nim 10-15 milionów użytkowników. Somalię podaje się czasem jako przykład kraju jednojęzycznego. Znaczne skupiska migrantów, którzy opuścili kraj z powodu niestabilnej sytuacji wewnętrznej i wojny domowej, występują w Europie Środkowej i Zachodniej, Ameryce Północnej i Australii.

Somali, jako język muzułmańskiego społeczeństwa, przyswoił wiele arabskich słów z dziedziny religii, prawa i edukacji, jak również pojawiają się zapożyczenia z języka angielskiego i włoskiego, pochodzące z czasów kolonialnych. Somalia powstała z połączenia Somali Brytyjskiego i Somali Włoskiego w 1960 r. Do tego czasu do zapisu somali używano osmanya (specjalnej odmiany pisma arabskiego), natomiast w 1972 r. wprowadzono zapis języka w alfabecie łacińskim.

Literatura somalijska rozwinęła się z tradycyjnej prozy i poezji muzułmańskiej oraz literatury ustnej. Obecnie somali, obok języków hausa, suahili, kinyarwanda i kirundi, jest jednym z 5 języków subsaharyjskich, w których nadaje BBC World Service.

 

Osmanya:                                                                Zasięg występowania j. somali:                                      

oooooo

map somali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: P.K.Austin, Tysiąc języków, 2008.